Przemyślany drenaż działki

szamba betonowe

Nikt nie lubi stojącej wody na posesji, która po kilku dniach zamienia się w zieloną ciecz. Pewnym ze sposobów rozwiązania owego problemu jest ułożenie posesji, ale także stworzenie drenażu podziemnego lub ewentualnie powierzchniowego. Nadprogramowo mamy możliwość uwzględnić w planach zbiornik na deszczówkę. Fachowo w tej roli sprawdzą się szamba betonowe.

Drenaż podziemny

Drenaż podziemny jest połączeniem drenów przewodów drenarskich, które wypełnione są żwirem i piaskiem. Ich rolą jest upuszczanie stojącej wody odkładającej się na powierzchni posesji do rur drenarskich, która następnie kieruje się w stronę odbiornika – rzeki, rowu melioracyjnego, zbudowanych układów chłonnych lub kanalizacji deszczowej. Drenaż warto rozmieścić o krok od stwardniałych nawierzchni.

szamba betonoweSystematyczny

Egzystuje wiele mutacji drenażu podziemnego. Jednym z nich jest drenaż systematyczny, który nieraz użytkuje się w ogrodach. Dodatkowo dzięki niemu uchronimy się robieniu kałuż. Przebieg rur drenarskich doczepiamy do sączek, które odprowadzają kałuże z terenu.  Na początku i na końcu zbieracza umieszczamy studzienkę, służącą ku odpowietrzaniu układu i płukaniu zbieracza.

Drenaż niesystematyczny

Następny odmiana to drenaż niesystematyczny, który jest niezastąpiony do odwadniania powierzchni max 8 metrów. Jest sporadycznie stosowanym rozwiązaniem, a fenomenalnie sprawdza się na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.

A może drenaż powierzchniowy

Drenaż powierzchniowy jest to warstwa drenażu rozmieszczona na powierzchni wzdłuż utwardzonej nawierzchni. Warstwę drenażu organizuje się zastępując warstwy gruntu kruszywem albo żwirkiem. Po usunięciu warstwy nawierzchni sięgającej mniej więcej 30 cm układamy geowłókninę, dzięki której udaremnimy złączeniu warstwy drenażowej z gruntem rodzimym. Woda z utwardzonego podjazdu gromadzi się w warstwie drenażowej i nieszybko wsiąka w grunt.

Woda deszczowa – gromadzenie – szamba betonowe

Doskonale jako magazyn na deszczówkę sprawdzają się szamba betonowe. Na wielu posesjach można znaleźć to rozwiązanie. Swoją prestiż zawdzięczają wytrzymałości oraz konkurencyjnej cenie. Szamba betonowe są jednymi z najtańszych zbiorników na deszczówkę na rynku. Woda deszczowa fenomenalnie nadaję się do mycia samochodu, ponieważ nie zostawia zacieków. Wodę deszczową można wykorzystać choćby do podlewania roślin.

Zapisz